Jak urządzić ciemną kuchnię?

POPULARNOŚĆ KOLORÓW

Coraz częściej w naszych domach pojawiają się kuchnie w różnych odcieniach i kolorach. Mocny granat czy butelkowa zieleń nikogo już nie dziwią. Obecnie na popularności zyskują odcienie ziemi, beże, pastelowe, stonowane kolory. Nie mniej jednak ciemne, niemal czarne fronty kuchenne również posiadają swoich fanów. Przyciągają wzrok i są uniwersalne. Mają swój własny, unikatowy wyraz i charakter.

Najczęstsza obawa, przy wyborze ciemnej kuchni, to czy będzie ona trudna w utrzymaniu.

Ciemna kuchnia nie musi oznaczać problemów z utrzymaniem porządku. Zastosowanie różnych struktur i materiałów pozwoli uniknąć śladów palców/


Z CZYM POŁĄCZYĆ CIEMNĄ KUCHNIE?

Nie od dziś wiadomo, że ciemne kolory w niewielkim wnętrzu to ryzyko. Zabieg ten może spowodować, że optycznie pomniejszymy pomieszczenie lub przytłoczymy je. Gdy pomyślimy o kuchniach z ciemnymi frontami możemy myśleć, że pasują tylko do dużych wnętrz. Nic bardziej mylnego, nawet małe, najlepiej otwarte na salon pomieszczenia, świetnie pasują do takiej aranżacji.

Doświadczony architekt nie powinien mieć z tym problemu. Ważne jest tylko, jakie materiały zestawimy ze sobą. Jakiego koloru jest podłoga, ściany, blat oraz jak wygląda reszta mieszkania. To wszystko wpływa na całokształt kuchni i definiuje ją.

Jak wiecie, ile materiałów tyle możliwości, a tych w obecnych czasach nie brakuje.

Czerń, grafit, czy antracyt są neutralnymi kolorami. Pasują do większości stylów. Surowa loftowa przestrzeń, czy bardziej eleganckie wnętrze typu modern classic. Wszystko zależy od materiałów z jakimi ją połączymy. Wystarczy odpowiednio dobrać rodzaj frontu, lampy, materiał na blat, czy uchwyty. Elementy te w całości tworzą jedność ciekawej aranżacji.

Poza tym, że wygląda elegancko i przyciąga oko, ciemna kuchnia może być również ciepła dzięki zastosowaniu drewna o odpowiednim odcieniu. Tego prawdziwego jak i jego odpowiednika w postaci laminatu. Materiał ten można zastosować pod postacią blatu, szafek wiszących, półek czy podłogi. Możliwości jest naprawdę wiele. Wszystko zależy od naszego zamysłu i efektu jaki chcemy osiągnąć.

Zieleń roślin w kuchni doda jej przyjemnego charakteru i zmiękczy powagę czerni. Ciekawym pomysłem jest dodanie jej jako integralną część wyspy kuchennej. Pomysłem może tu być zwykły zielnik lub drzewko ozdobne. Zieleń będzie świetnie uwydatniona i mocniejsza w swoim wyrazie, a całość urozmaici wnętrze.

Dobrze znany nam biały kolor, który niegdyś był popularny jako główna barwa w kuchni, tutaj jako dodatek do ciemnej zabudowy sprawi, że będzie ona lekka, elegancka i praktyczna. Gra kontrastów sprawdzi się w tym wypadku idealnie.

Wyspa kuchenna sama w sobie może być elementem kontrastującym. Wystarczy, że użyjemy materiału wyróżniającego się na tle całości. Biały marmur, drewno, czy odpowiednio dobrany kolor sprawi, że kuchnia stanie się ciekawsza. Sama wyspa będzie dominantą i ozdobą wnętrza.

Ciemne kuchnie mogą wydawać się surowe, ciężkie i ponure. Najlepiej, jeśli zestawimy je z kontrastującym odcieniem, dla przełamania i nadania większej lekkości. Wiadomo również, że są wśród nas zwolennicy kuchni ALL BLACK, których osobiście bardzo szanujemy 😊.

Taka monochromatyczna aranżacja na pewno wygląda bardzo szlachetnie i minimalistycznie. Musimy jednak pamiętać by użyć faktur i materiałów wpływających na odcienie czerni. Blat o ciekawej strukturze, czy ciemny marmur z białą żyłką już zmieni naszą percepcje na czarną kuchnię.
Ryflowania frontów lub zmiana ich struktury także są dobrymi pomysłami, które należy przemyśleć w takiej aranżacji.

KRÓTKO O ŚWIETLE

Ciemne fronty bardziej pochłaniają światło w porównaniu do jasnych kuchni. Dlatego należy pamiętać o prawidłowym oświetleniu. Odpowiednio dobrane, może uczynić wnętrze przytulnym miejscem.

Najważniejsze by dobrze doświetlić strefę roboczą, w której przygotowywane są posiłki, zlew i płytę grzewczą. Jeśli nie wiemy, jak to zrobić bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie na suficie szynoprzewodów. Istnieją wersje natynkowe, jak i podtynkowe wpisujące się w nowoczesny wygląd wnętrza. W każdej chwili możemy dodać do nich dodatkowe oprawy i odpowiednio nakierować strumień świetlny na niedoświetlony obszar.

Jeśli mamy w kuchni szafki wiszące lub  półki warto wykorzystać je do montażu oświetlenia LED. Doświetli to blat i wyeksponuje materiał na ścianie między nimi, a szafkami dolnymi.

Natomiast jeśli posiadamy wyspę możemy poszaleć z pięknymi i dizajnerskimi oprawami. Na tle czarnych frontów takie lampy są nadzwyczaj podkreślone. Czynią przestrzeń elegancką i nietuzinkową.

POŁYSK VS MAT

Do tej pory prym wiodły kuchnie na wysoki połysk, najczęściej był to lakier. Mocno odbijały światło, dlatego często stosowano je w małych wnętrzach.

Jednak ciemne kuchnie w połysku należy stanowczo przemyśleć. Na takich frontach niestety widoczne będą rysy. Z doświadczenia wiemy, że przetarcie czarnego lakierowanego frontu nawet miękką ścierką zostawi po sobie delikatne rysy, które pod światło ( w kuchni nie powinno go brakować!) staną się jeszcze bardziej widoczne.

Matowe fronty natomiast dobrze wtapiają w otoczenie, ładnie rozprowadzają światło i stanowią ciekawe tło. Pasują do nowoczesnych i klasycznych aranżacji.

Takie powierzchnie cieszą oko dłużej, co nas osobiście bardzo cieszy.  Są one popularne w obecnym projektowaniu i lubiane przez rzesze projektantów i architektów.

CO ZROBIĆ, ŻEBY NA FRONTACH NIE BYŁO WIDAĆ ODCISKÓW PALCÓW?

Mówiąc szczerze zwykłe czarne, matowe lakierowane fronty na tip-on, czyli takie bez uchwytów to ładne, lecz mało praktyczne rozwiązanie. Takie fronty niestety będą się palcować. Możemy oczywiście zamontować uchwyty bądź listwę korytkową dla zminimalizowania kontaktu z przednią powierzchnią frontu. Jednak nie da to pełnej satysfakcji przeciwko odciskom.

Sposobem na zminimalizowanie śladów może być front laminowany o strukturze drewna lub jego bardziej naturalny odpowiednik, fornir barwiony na ciemny kolor. Taką zabudowę lepiej również będzie się czyścić z niechcianych tłustych śladów.

Chcąc jednak cieszyć się ciemnym, matowym i gładkim wykończeniem na dłużej. I bez żadnej obawy korzystać z wymarzonej kuchni. Najlepiej wybrać matowe fronty, które posiadają specjalną powłokę przeciwko odciskom palca.

Na rynku znajduję się kilka firm mających w swojej ofercie takie fronty. Przykładem będą fronty lakierowane PerfectSense® Premium Matt marki Egger. Nie maja one możliwości jednak frezowanych uchwytów, tak jak zwykłe fronty lakierowane.

Inną możliwością są laminaty akrylowe Rehau z kolekcji noble matt. Trzeba też powiedzieć, że akryl jest trwalszy od lakieru.

Jednak obie te powierzchnie są odporne na zarysowania, plamy oraz posiadają powłoki przeciw palcowaniu.

Ostatecznie przy każdym wyborze frontów kuchennych zalecamy jednak sprawdzać i testować materiał na próbkach. Pomoże to w podjęciu decyzji szczególnie przy ciemnej kuchni tak, by mogła ona cieszyć domowników przez lata.
Oraz byś pięknym sercem całego domu czy mieszkania. 
 
PODSUMOWANIE

Zdecydowaliście się już na ciemną zabudowę kuchenną? Mamy nadzieję, że pomogliśmy rozwiać choć część wątpliwości.  

Pamiętajcie, że to od Was w głównej mierze zależy jak będzie wyglądać wnętrze. W czym czujecie się dobrze oraz jaka kolorystyka wam odpowiada.Trzeba przyznać, że kolorystyka we wnętrzach zmienia się, jak panujące trendy. Co roku pojawiają się nowe kolory dominujące we frontach kuchennych. Jednak ciemna kuchnia zawsze będzie posiadać swój wyjątkowy i ciekawy charakter.