Styl Japandi, czyli japońsko-skandynawskie połączenie

Czym się charakteryzuje i skąd pochodzi styl Japandi?

Po szczycie popularności, który osiągnął w Polsce styl skandynawski i wszechobecna biel, nadeszło ocieplenie klimatu. Do dobrze przyjętych przez Polaków jasnych kolorów: bieli i szarości wdarła się domieszka beżu i drewna. Prekursorami stylu Japandi byli duńscy architekci, którzy blisko 150 lat temu zaczęli podróżować do Japonii i przywiezione stamtąd inspiracje wplatać do projektowania. Ponieważ oba narody szczególnie upodobały sobie prostotę w urządzaniu wnętrz stanowiło to wspólny mianownik, na którym oparł się styl Japandi.

Właśnie takie wytyczne usłyszeliśmy od Inwestorki na pierwszym spotkaniu. Ma być prosto, minimalistycznie i przytulnie. Poznajcie projekt mieszkania przygotowany dla pani Natalii!

Strefa dzienna

Przytulność i wygoda. Te dwa słowa najlepiej określają styl Japandi.

To co z pewnością można uznać za japoński pierwiastek w tym połączeniu, to miękkie, obłe formy. W japońskiej architekturze począwszy od świątyń, przez mieszkania zwykłych ludzi jest ich pełno. Dlatego zaproponowaliśmy te fantastyczne, stożkowate stoliki kawowe.

Jadalnia

Styl Japandi nie istniałaby bez solidnego stołu z naturalnego drewna.

Oba te odległe geograficznie i kulturowo narody szczególnie umiłowały sobie naturalne materiały w tym drewno i meble z nich wykonane. Zarówno duńskie „hygge” jak i japońskie „wabi-sabi” obdarza dużą miłością dobrodziejstwa natury takie jak drewno ze wszystkimi ich niedoskonałościami jak sęki, czy starzenie się.

Kuchnia

Niewielka kuchnia musiała zawierać wszystko co potrzebne, aby prowadzić wygodne życie.

Zmieściliśmy tutaj zmywarkę 45 cm, lodówkę w zabudowie, piekarnik i mikrofalę. W tak niewielkich pomieszczeniach liczy się każdy centymetr. Wycisnęliśmy możliwie najwięcej miejsca do przechowywania poprzez zastosowanie w szafkach systemu typu „magic corner” pozwalającego wysunąć garnki, czy patelnie z miejsc, do których ciężko sięgnąć.

WC dla gości w stylu Japandi

Elementów drewnopodobnych nie mogło zabraknąć również tutaj.

Aby nie dzielić przestrzeni, w WC użyliśmy tej samej płytki co w korytarzu, pozwalając posadzce przepływać przez poszczególne pomieszczenia. Przekłada się to minimalistyczny efekt ograniczenia różnorodności materiałów.

Projekt w trakcie realizacji.

Zobacz drugi wariant tego projektu!

Zobacz projekt Domu w stylu Modern Classic